drakVitráže v restauraci Kdysi

Tyto vitráže jsou vytvořeny z barevných skel Tiffaniho technikou. Jedná se o vitráže plošné (výplň okna u vstupu) či prostorové, které ve spojení s kovanými plastikami získávají na jedinečnosti. Jejich autorem je umělecký kovář Jiří Simandl a jeho žena Libuše. Zvláště oblíbenými jsou motivy přírodní (hmyz, ptáci, květiny) a mystické (draci).

 

Technika Tiffani

Téměř zapomenutou řemeslnou tradici kostelních vitráží oživil po několik set let dlouhé odmlce v minulém století Louis Comfort Tiffani (impresionistický malíř, návrhář interiérů a sklář), syn newyorského obchodníka se šperky a dekorativními předměty. Díky radám a finanční výpomoci svého otce založil svou první manufakturu s hlavním cílem - vynalézt takový způsob výroby vitráží, která by umožnila její širší využití a zároveň zachovala kvalitu řemeslné zručnosti středověkých mistrů. To se mu podařilo vyvinutím nového způsobu spojování ručně opracovaných kousků skla měděnými páskami a cínem.

rytiriPrincip výrobyje jednoduchý: je to způsob skládání a spojování kousků skla pomocí cínu. Základ tvoří drobnější kousky skla, poměrně přesně vyřezané podle předem připraveného návrhu. Po následném dobroušení hran a malých tvarových korekcích se jednotlivá sklíčka olepují měděnou samolepící páskou, která se velmi pečlivě uhladí a přitlačí ke sklu. Na podložce se pak části budoucí vitrážky zafixují a pečlivě se proletují cínovou pájkou. Stříbrná barva cínu se ještě může opatřit patinou a získat měděný nebo černý tón.

Touto technikou lze vytvářet vitráže bez podpěr až o rozměrech 3,5 x5,5 metru, které dobře těsní, lze je proto používat i na okna v obytných objektech a jako výplně interiérových dveří. Díky pevným spojům lze pak Tiffany vitráže použít jak venku (lucerny, firemní prosvětlené znaky), tak i uvnitř budov (lampy, stínítka, prostorové dekorativní vitráže) a pro vytváření miniaturních dekorativních vitráží a šperků.